Förening

LiveFIN rf är Finlands musikevenemangs nätverk och intressegrupp som jobbar för populärmusiksevenemang och för arrangörernas förmåner. Till verksamheten hör spel-lokaler, festivaler, gig- och konsertarrangörer samt andra verkställare inom livemusik branschen.

 

Närvarande i LiveFIN ry:s verksamhet är tre huvudsektorer: spel-lokaler, festivaler och konsertarrangörer. Dessa sektorer har en mycket gemensamt men varje sektor har även egna speciella drag. Därför tar LiveFIN i beaktan samarbetet mellan dessa sektorer och förbättrar den interna kommunikationen.

 

Till LiveFIN ry:s uppgifter hör att:

  • Skapa ett samhälleligt nätverk för branschens arrangörer
  • Förbättra branschens interna diskussion och samarbete
  • Erbjuda internationella möjligheter för nätverk
  • Jobba på kommunikationen från bransch till bransch
  • Samla in information och statistik
  • Utveckla branschen
  • Anordna möten och utbildningstillfällen
  • Lyfta fram branschen till den kulturpolitiska diskussionen
  • Anordna bättre möjligheter för verksamhet på branschen

 

Vision

En stark, livfull och färggrann bransch för livemusik som möjliggör verksamhet för olika arrangörer.

 

Styrelse 2018

 

Pj Samppa Rinne (KOKO Lahtis/ Sibeliushuset, Lahtis)

Vjp Jonna Paananen (Lutakko, Jyväskylä)

Janne Joutsenniemi (Live Nation Finland, Helsingfors)

Eeka Mäkynen (Tuska Festival, FME, Helsingfors)

Iina Maula (Fullsteam Agency, Helsingfors)

Panu Hattunen( Kerubi/ Ilosaarirock, Joensuu)

Piia Lääveri(Vantaan Festivaalit/ Ruisrock, Helsingfors/ Åbo)

Reeta Pankka (Bar Loose/ Lepakkomies/ LPRHC, Helsingfors/ Villmanstrand)

Mika Nikula (Esbo Kulturcentrum, Esbo)

 

Kontaktpersoner
LiveFIN rf:s huvudsektorer har kontaktpersoner vars uppgifter är att stödja styrelsens och verksamhetsledarens arbete. Dessa kontaktpersoner skall även fungera som experter i diskussioner om sektorn i fråga. Dessa experter är människor som med sitt sakkunnande och erfarenhet kan ge råd och vägleda arrangörer med utmaningar inom branschen.

 

Festivaler

Sami Rumpunen/ Provinssi – sami@provinssi.fi

Petri Varis/ Ilosaarirock – petri@ilosaarirock.fi

 

Venues

Marko Kivelä/ Rytmikorjaamo – marko@selmu.fi

Alex Regan/ Klubi+Pakkahuone – alex@tullikamari.net

 

Organisatörer

Johannes Kinnunen/ Fullsteam Agency – johannes@fullsteam.fi

Annika Oksanen/ Live Nation Finland – annika.oksanen@livenation.fi

Rowan Rafferty/ New Agency – rowan@nem.fi

Arttu Patolahti/ TMH Productions – tmh.klubi@gmail.com

 

Föreningens regler

→ En länk till föreningens regler. Reglerna hittas i mappen.
7 LiveFIN ry – regler