Yhdistys

Tietoa LiveFIN ry:stä ja sen toiminnasta.

Yhdistys

LiveFIN ry on Suomen musiikkitapahtumien verkosto ja etujärjestö, joka ajaa populaarimusiikkitapahtumien ja niiden järjestäjien etuja. Mukana jäsenistössä on venueita, festivaaleja, keikka- ja konserttijärjestäjiä sekä muita keskeisiä live-musiikkisektorin toimijoita.

LiveFIN ry:n toiminnassa on vahvasti läsnä kolme pääsektoria; venuet, festivaalit sekä konserttijärjestäjät. Sektoreille yhteisiä asioita ja nimittäjiä löytyy runsaasti, mutta tietyn sektorin omia erityispiirteitä on toki havaittavissa. Siksi LiveFIN organisaatio ottaa toiminnassaan huomioon sektoreiden välisen yhteistyön sekä lisää sektoreiden sisäistä tiedonjakamista.

LiveFIN ry:n tehtävä

  • Luoda valtakunnallinen alan toimijoiden verkosto
  • Lisätä alan sisäistä keskustelua ja tutustuttaa toimijoita toinen toisiinsa
  • Tarjota väylä kansainväliseen alan toimijoiden verkostoon
  • Tiedottaa ja viestiä alalle ja alalta
  • Kerätä alasta tietoa ja tilastoja
  • Valvoa alan toimijoiden etuja ja vaikuttaa päättäjiin sekä suunnittelutoimikuntiin
  • Kehittää alaa ja toimintamalleja
  • Järjestää tapaamisia ja koulutusta
  • Tuoda ala mukaan kulttuuripoliittiseen keskusteluun
  • Luoda alalle paremmat toimintaedellytykset

Visio

Vahva, elinvoimainen ja värikäs elävän musiikin ala, jonka toimintaedellytykset mahdollistavat erilaisten toimijoiden selvitymisen.

LiveFIN r:n hallitus 2018

Hallitus 2018

Pj Samppa Rinne (KOKO Lahti/ Sibeliustalo, Lahti)
Vjp Jonna Paananen (Lutakko, Jyväskylä)
Janne Joutsenniemi (Live Nation Finland, Helsinki)
Eeka Mäkynen (Tuska Festival, FME, Helsinki)
Iina Maula (Fullsteam Agency, Helsinki)
Panu Hattunen (Kerubi/Ilosaarirock, Joensuu)
Piia Lääveri (Vantaan Festivaalit/ Ruisrock, Helsinki/ Turku)
Reeta Pankka (Bar Loose/ Lepakkomies/ LPRHC, Helsinki/ Lappeenranta)
Mika Nikula (Espoon Kulttuurikeskus, Espoo)

Yhdyshenkilöt

LiveFIN ry:n pääsektoreilla on yhdyshenkilöt, joiden tehtävänä on tukea hallituksen ja toiminnanjohtajan työtä sekä olla asiantuntijoina kyseiseen sektoriin liittyvässä keskustelussa. Yhdyshenkilöt ovat tyyppejä, jotka osaamisellaan ja kokemuksellaan voivat neuvoa ja opastaa toimijoita erilaisissa alaan liittyvissä haasteissa.

Festivaalit

Sami Rumpunen/ Provinssi – sami@provinssi.fi
Petri Varis/ Ilosaarirock – petri@ilosaarirock.fi

Venuet

Marko Kivelä/ Rytmikorjaamo – marko@selmu.fi
Alex Regan/ Klubi+Pakkahuone – alex@tullikamari.net

Järjestäjät

Johannes Kinnunen/ Fullsteam Agency – johannes@fullsteam.fi
Annika Oksanen/ Live Nation Finland – annika.oksanen@livenation.fi
Rowan Rafferty/ New Agency – rowan@nem.fi
Arttu Patolahti/ TMH Productions – tmh.klubi@gmail.com

Yhdistyksen dokumentteja

LiveFIN ry:n säännöt

LiveFIN ry:n toimintasuunnitelma 2018